The transformative power of

DARK EROS

Dark Eros to termin opisujący seksualność pierwszej czakry; powstaje na bazie problemów egzystencjalnych, a z braku czystej przyjemności, miłości i kontaktu. Motywy egzystencjonalne bez względu czy dotyczą siły (nadmiaru lub jej braku), złości i zemsty, poczucia winy i wstydu, lub kwestii poczucia własnej wartości i mocy zabarwiają energię seksualną w ciemne odcienie.

Dzieje się tak, gdyż kwestie te są zwykle nieświadome, może nawet obsesyjne i posiadają energię, która grozi zerwaniem się spod świadomej kontroli. Nie jest to częścią odgrywania czy narcyzmem, bardziej wychodzi to z ciemności trzewi poruszając energie głęboko ukryte w brzuchu. Głównym tematem pierwszej czakry jest etap rozwoju zwany transgresją. Dziecko zaczyna doświadczać siebie, swoją indywidualność, poprzez przeciwstawianie się władzy rodziców, łamiąc zasady lub mówiąc nie. Jest to faza analna rozwoju seksualnego, gdy energia przechodzi z jamy ustnej i pragnienia połączenia i symbiozy do podstawy kręgosłupa, gdzie znajduje się ochota na to by być bezczelnym i niegrzecznym. Jeżeli nasza energia seksualna (życiowa) została stłumiona we wczesnych okresach dzieciństwa (oralnym i analnym), w naszym życiu pojawiają się trudności na poziomie egzystencjonalnym. Odrzucenie powoduje że podniecenie i przyjemność zapadają się i pojawia się rezygnacja.

Jeżeli byliśmy nadmiernie kontrolowani, w dorosłym życiu pojawia się poczucie winy, lęk i podświadome łączenie podniecenia z nadużyciem siły, cierpieniem i karą. Kwestie egzystencjalne można uzdrowić i przetransformować poprzez techniki tantrycznej świadomości, otwarte serce, a także afirmujące życie wyrażanie energii przyjemności.

John Hawken