„Mężczyzna Kompletny – o męskości w czasach zmian” – prelekcja

Jakie wyzwania i pułapki czekają na mężczyzn na drodze rozwoju duchowego? Co oznacza być mężczyzną w dzisiejszym świecie? Jak z otwartym sercem, w wolności, szacunku i mocy manifestować męskość w swoim życiu?

W naszym świecie wciąż działa mnóstwo stereotypów dotyczących mężczyzn. Jest również wiele archetypów męskości, nakładanych na nas przez otoczenie, rodzinę, partnerki, partnerów, znajomych : kim powinien być prawdziwy mężczyzna, a kim nie… co powinien robić, a czego nie… jak się zachowywać, a jak nie…

Czasami możemy usłyszeć „to takie niemęskie” jako komentarz, kiedy mężczyzna pozwala sobie na wyrażanie emocji poprzez płacz, rozmowę, smutek. Z drugiej strony możemy usłyszeć z sarkazmem „to takie męskie…” w reakcji na zachowania kojarzone stereotypowo z męskością.

Często sami gdzieś w środku nosimy obraz mężczyzny idealnego, którym uważamy że powinniśmy się stać, a jeśli nam to nie wychodzi zaczynamy obwiniać siebie, wpadać w poczucie winy, czego skutkiem jest utrata naszej mocy. Czy tak naprawdę musi być? Czy nie możemy sobie pozwolić na eksplorację naszej męskiej energii w nowy sposób, bez stereotypów, ograniczeń i pomysłów na to jak ona powinna wyglądać? Kim może być mężczyzna kompletny w naszym indywidualnym wydaniu? Czy można połączyć energię męską z energią kobiecą w nas samych, aby działały w równowadze dla naszego dobra ?

Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy już być dłużej w tym sami! Jestem wdzięczny, za tych wszystkich cudownych Braci, których spotkałem na swojej drodze i od których mogę się uczyć. Za męskie kręgi, które pokazały mi siłę drzemiącą w zdrowej męskiej wspólnocie. W trakcie tych spotkań zobaczyłem, że dzielimy podobne bóle, zranienia, marzenia i troski. Każdy z nas jest jednak inny, ma swoją unikalną mądrość, odmienną perspektywę, która może nam pomóc przejść przez nasze życiowe doświadczenia. Czas otworzyć się na siebie i zacząć czerpać z tego pełnymi garściami.

Więc co tak naprawdę oznacza być mężczyzną? Co oznacza być świadomym mężczyzną na drodze rozwoju duchowego ? Z mojej perspektywy w świecie duchowym czeka na nas, szczególnie na mężczyzn, mnóstwo wyzwań i pułapek, w które jest łatwo wpaść, zapominając o tym jak ważna jest równowaga wszystkich naszych poziomów, tych wysokich duchowych i tych niższych bardziej ziemskich, które pomagają nam manifestować siebie na Ziemi. Nie bez powodu w niektórych systemach mówi się o siedmiu głównych czakrach, które znajdują się w naszym ciele. Również nie bez powodu Serce jest po środku, jako nasze centrum. Więc jak żyć z tego miejsca, ale w harmonii i połączeniu zarówno z głową jak i z jajami ? 🙂 Chętnie podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na ten temat.